binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

تعرفه بهای پیشنهادی برای آثار اعضای انجمن عكاسی میراث فرهنگی در سال ۱۳۹۸ بازگشت

انسان از زمانی كه پای به عرصه وجود نهاد همیشه به دنبال زیبای‌ها وانعكاس آن بوده است، گواه این موضوع را می‌توان با حك نقاشی‌هایی از انسان های اولیه بر دیواره های كهن و باستانی مشاهده كرد با  گذشت زمان و شكل گیری اجتماعات نو انسان به ابزار تكاملی كه همان اختراع دوربین عكاسی است دست پیدا كرد. هنر عكاسی یكی از شاخصه های مستند نگاری در عرصه وجودی اجتماع انسانی است كه كمك های شایانی در تمام موارد زندگی فرهنگی، اجتماعی، هنری او نموده  است.

عكاسی از میراث فرهنگی هر كشوری در ذات خود استوار بر پایه‌های فرهنگی هنری و اجتماعی آن كشور است و نیازمند پژوهش تحقیق و آشنایی با تمامی زوایای آن است. تمدن ایران و پیشینه فرهنگی ایرانیان همواره سرفصلی از فرهنگ‌های جهانی بوده و عكاسی در این حوزه علاوه بر تسلط امور فنی  نیازمند بینش و شناخت، عشق و علاقه‌ای ذاتی است؛ لذا عكاسانی كه بر این عرصه قدم می‌نهند، لازم است جامع این شرایط باشند. «انجمن عكاسی میراث فرهنگی» در راستای رشد وآگاهی اهداف  فرهنگی و ارزش‌های میراث ملی و اسلامی پا به عرصه وجود نهاد. لذا  برای تحقق این اهداف نیازمند تعامل با سازمان‌ها، ارگان‌ها، ناشرین، اصناف، مؤسسات و شركت‌های دولتی و خصوصی است.

این تعرفه در چارچوب تحقق اهداف مادی و معنوی عكاسان، پس از بررسی و داوری‌های قانونی و حقوقی در اختیار اعضای انجمن قرار گرفته است. «انجمن عكاسی میراث فرهنگی» از تجارب و بازتاب عملی تعرفه‌های گذشته اعضا، پیشكسوتان انجمن و انجمن‌های عكاسی، برای تدوین تعرفه حاضر بهره‌مند شده است.انجمن عكاسان میراث فرهنگی برای نظام‌مندی و انسجام هر چه بهتر حقوق مادی و معنوی اعضا، با عنایت به كاربرد مثبت تعرفه‌های پیشین و با درك ناهماهنگی‌های محدودی كه در مواردی بروز می‌یافت، نكاتی را به اختصار یادآور می‌شود.

لازم است توجه عموم سفارش دهندگان، عكاسان و علاقه‌مندان به این نكته جلب شود كه كار عكاسی در حوزه میراث فرهنگی مانند بسیاری از مشاغل حرفه‌ای و گروهی دربرگیرنده هزینه‌های بسیاری است كه به اقتضای زمان و مكان متغیر است.
   ۱) اجاره بهای دفتر کار
   ۲) هزینه ابزار و ادوات عكسبرداری، مواد اولیه عكاسی، لابراتوار و تجهیزات و نرم افزارهای رایانه‌ای
   ۳) هزینه‌های مختلف برای سفر، وسیله نقلیه، هزینه‌های اسكان و...
   ۴) هزینه‌های تحقیق، پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات
   ۵) مشاوره فنی و هنری در تمام مراحل كار
   ۶) هزینه دستمزد در خدمات اداری، عوامل و دستیاران
   ۷) هزینه آماده‌سازی عكس، اسكن و ویرایش تصویری

«انجمن عكاسی میراث فرهنگی» به اعضا و عموم عكاسان توصیه می‌كند، ضمن حفظ شأن خود و همكاران دیگر با ارایه خدمات رایگان و تخفیف‌های استثنایی وجهه كاری خود و انجمن عكاسان را خدشه‌دار ننمایند. بدیهی است رقابت سازنده، سالم و خلاق با ارایه كار خوب بین اعضای انجمن عكاسان میراث فرهنگی بر اساس تجارب و توانایی‌های حرفه‌ای موجب ارتقای كیفی در تمامی رشته‌های عكاسی می‌شود و مورد تایید و حمایت انجمن عكاسان میراث فرهنگی است. 

اعضای «انجمن عكاسی میراث فرهنگی» مكلف به رعایت سطح قیمت تعرفه هستند و در صورت تحویل كار با كیفیت نامناسب به كارفرما ، انجمن به عنوان مرجعی قانونی متعهد است، عدالت و صداقت را در همه موارد مد نظر قرار دهد. در صورت درخواست اعضا و با تایید «انجمن عكاسی میراث فرهنگی» پیش از انجام هر سفارش و فروش آثار، برای روشن نمودن شرایط كاری، «انجمن عكاسی میراث فرهنگی» نظرات كارشناسی خود را به طرفین اعلام می نمایند تا در صورت بروز هر گونه اختلاف «انجمن عكاسی میراث فرهنگی» براساس مستندات كتبی «از مرحله آغاز تا پایان قرارداد» به احقاق حق طرفین اقدام نماید. قرارداد یا برگ سفارش كار كه به امضای طرفین می‌رسد اشكال مختلفی دارد كه چند نمونه آن برای ملاحظه همكاران در پایان تعرفه‌ها به عنوان ضمیمه پیشنهاد شده است. همكاران و اعضا بر حسب نوع كار می‌توانند جزییات فنی را اصلاح و تنظیم نهایی ارقام پیشنهادی دراین تعرفه ،بر اساس قیمت پایه برای تعداد فریم مشخص است در مواردی امكان تغییر آن بر اساس كار ساعتی یا روزانه قابل تعمیم است. برای استفاده از این روش لازم است برآورد اولیه‌ای از موضوع كار انجام شود تا رقم واقعی كار محاسبه و در قرارداد لحاظ شود. طی مراحل انجام كار نیز برگه گزارش كار ثبت می‌شود و به استناد آن در پایان پروژه اعمال می‌شود. 

قیمت‌های پایه در تعرفه با توافق بین اعضا «انجمن عكاسی میراث فرهنگی» و سفارش دهنده به تناسب عوامل ذیل افزایش می‌یابند:
   ۱) میزان تجربه‌ حرفه‌ای عكاس، كیفیت عكس‌ها
   ۲) سختی كار و موارد پیش‌بینی نشده
   ۳) نوع استفاده كاربردی عكس و تیراژ آن در سطح محلی، شهری،ملی و بین‌المللی
   ۴) عكس های آرشیوی ویژه كه قیمت آن با توافق طرفین تعیین می شود.

 جهت دریافت فایل تعرفه آثار کلیک نمایید