binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

رونمایی از کتاب مصور "عاشورا در چهارگوشه ایران" اثر "سعید ازناوه"

کتاب عاشورا در چهار گوشه ایران رونمایی شد

قم - ایرنا - در آستانه ماه محرم عصر یکشنبه طی آیینی با حضور آیت الله سید محمد جواد علوی بروجردی از استادان برجسته حوزه علمیه قم در سالن اجتماعات کتابخانه آیت الله بروجردی (ره) قم کتاب عاشورا در چهار گوشه ایران رونمایی شد.

این کتاب حاصل فعالیت هنرمند عکاس سعید محمودی ازناوه طی ۳۳ سال قمری است که در این کتاب آیین‌های عاشورا در حدود ۸۵ نقطه ایران ثبت شده‌است.

سعيد محمودي ازناوه متولد  ۱۳۴۶ تهران و فارغ التحصيل رشته حفاظت و مرمت آثار تاريخي از مرکز آموزش عالي سازمان ميراث فرهنگي می باشد. همچنین ایشان صاحب درجه يك فرهنگ وهنر در رشته عکاسي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران می باشند.برگزاري بيش از چهل نمايشگاه انفرادي، تدریس عكاسي دانشگاه هاي هنر و نیز برگزيدگی و داوری در جشنواره های متعدد داخلی و خارجی از دیگر افتخارات ایشان می باشد.

انجمن عکاسی میراث فرهنگی این افتخار بزرگ و ارزنده را به ایشان بعنوان عضو هيئت موسس، و رئيس هيئت مديره ونايب رييس انجمن عکاسان ميراث فرهنگی و جامعه عکاسی ایران تبریک عرض می نماید.

امیر محمد مرادی‌پور افزود: کتاب فوق در نوع خودش منحصر به‌فرد است، چون تا به‌حال در عرصه فرهنگ مکتوب یک چنین مستندنگاری اجتماعی با موضوع عاشورا انجام نشده‌است.

مرادی پور خاطرنشان کرد: در این کتاب، آثار افزون بر ۲۰ عکاس هنرمند دیگر از دوره قاجار تاکنون نیز گنجانده شده که بر غنای کلی کتاب افزوده‌است.

صاحب انتشارات نگار همچنین با بیان اینکه این کتاب مزین به‌یک پیام از آیت الله علوی بروجردی است که از زاویه بسیار ظریف و لطیفی به‌موضوع هنر و زیبایی‌های عاشورا از عصر عاشورا تا به‌امروز اشاره دارد، گفت: سه مقدمه دیگر کتاب نیز به‌ قلم سید حسین نصر و ۲ تَن از مستشرقان انگلیسی و آمریکایی که در موضوع زیارت‌پژوهی شهرت جهانی دارند، نوشته‌شده‌است.

وی بیان کرد: این اثر طلیعه‌ای است، برای طرح جامع‌تر و جدی‌تر تحت عنوان عاشورا در چهار گوشه عالم که هم اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تهیه آن هستیم.

مرادی پور یادآور شد: بر مبنای گزارش و استنادهای جمع‌آوری شده، هیچ سوگواره‌ای در جهان به‌گستردگی و بروز و ظهور عاشورا نیست.

وی ادامه داد: در بیش از ۱۲۰ کشور برنامه‌های عاشورا تحت عنوان روز حسین برگزار می‌شود، و این فرصت و ظرفیت استثنایی است برای فرهنگ شیعه که بتواند از این گستره نفوذ و اثر بخشی عاشورا در جهان استفاده کند.

وی بیان کرد: برغم شبهه پراکنی‌های ناآگاهانه و مغرضانه‌ای که عاشورا را یک مفهومی به‌دور از صلح و دوستی و مهربانی می دانند، عاشورا بزرگترین نماد مهرورزی، نوع دوستی و صلح و مهربانی است.

مرجع:  ایرنا
واژه‌های کلیدی:  سعید محمودی ازناوه‌, کتاب, عاشورا, کتاب عاشورا در چهاگوشه ایران, کتابخانه آیت الله بروجردی, انجمن عکاسی میراث فرهنگی
تاریخ خبر: ۱۴۰۰/۰۵/۱۸