binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

داربست‌های ۶۰ ساله مسجد جامع قزوین جمع می‌شود

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی دستور جمع‌آوری داربست‌های مسجد جامع عتیق قزوین را صادر کرد که از تهیه پرونده‌ ۲۴ مسجد ایرانی برای ثبت در یونسکو خبر داد.

علی دارابی در جریان برگزاری دومین جشنواره چندرسانه‌ای میراث فرهنگی از مسجد جامع عتیق قزوین و بخش‌های مختلف آن بازدید کرد و پس از شنیدن توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی قزوین و کارشناسان این استان، درباره داربست‌های گنبد مقصوره که از ۶۰ سال پیش توسط ایتالیایی‌ها در این مسجد نصب شده است، دستور جمع‌آوری این داربست‌ها را با رعایت نکات حفاظتی و مرمتی صادر کرد.

معاون میراث‌ فرهنگی کشور گفت: ما قصد داریم پرونده «مساجد تاریخی ایران» را برای ثبت جهانی به یونسکو ارائه دهیم. در این پرونده ۲۴ مسجد از ۱۵ استان کشور نامزد هستند که یکی از آن‌ها همین مسجد جامع عتیق قزوین است.

دارابی افزود: این مسجد از قرن دوم هجری برپا بوده است، اما دوره‌های سلجوقی و صفوی، اوج شکوه آن است و به گفته کارشناسان، با برداشتن این داربست‌ها مشکلی برای گنبد ایجاد نخواهد شد.

معاون میراث‌فرهنگی در این بازدید با اشاره به اهمیت صیانت از بناهای تاریخی، مسجد جامع عتیق قزوین را یکی از باشکوه‌ترین مساجد تاریخی ایران دانست و بر حفاظت هرچه بهتر این مسجد تاریخی و با شکوه تاکید کرد

مسجد کبیر یا عتیق قزوین دی‌ماه سال ۱۳۱۰ در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است. این مسجد تا دوره صفوی بسیار کوچک و حتی تک ایوانی بود. گنبد سلجوقی، طاق هارونی، مناره‌های مرتفع و کتیبه‌های چشم‌نواز از جاذبه‌های حیرت‌انگیز این مسجد تاریخی هستند.
مرجع:  isna.ir/xdQ5CX
واژه‌های کلیدی:  مسجد عتيق قزوين, داربست مسجد جامع قزوين, مساجد ايراني
تاریخ خبر: ۱۴۰۲/۰۹/۱۱