binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

برپایی اختتامیه جشنواره فیلم و عکس صنعتی + برگزیدگان

حمیدرضا طیبی در اختتامیه جشنواره فیلم صنعتی (فردا) در حوزه هنری،گفت: ما استراتژی صنعتی نداریم.

به گزارش ایسنا، رئیس جهاد دانشگاهی در این مراسم که ۱۵  مهر ماه برگزار شد ادامه داد: صنعت ما با مشکلاتی مواجه هست که هنر می‌تواند کمک‌ حال ما برای مرتفع کردن این مشکلات باشد. عکس در نشان‌دادن توانمندی‌ها ما بسیار کمک‌کننده است اما بدانیم که فقط دوربین حلال مشکلات نیست بلکه باید از فردی استفاده کرد که هم صنعت را می‌شناسد و هم عکاس خوبی است.
او افزود: فیلم صنعتی هم همینطور است یعنی مستندساز و نویسنده هم باید غرق در ان صنعت باشند و آن را درک کنند و سپس مستند صنعتی بسازند.

رئیس جهاد دانشگاهی یکی از مشکلات را نداشتن استراتژی صنعتی برشمرد و تاکید کرد که باید در پی مرتفع کردن آن باشیم. 

او ضمن خوشامدگویی گفت:به عنوان یک فناور با توجه به الگوسازی‌های خوبی که در جهاد دانشگاهی در حوزه علمی و فناوری داشتیم خدمت شما بزرگواران عرض می‌کنم که کشور ما هیچ مشکلی در زمینه توسعه علم و فناوری ندارد و برای همه جوانان آبرومند کشور می‌توانیم شغل آبرومند ایجاد کنیم اما با مشکلاتی مواجه هستیم که هنر خیلی خوب می‌تواند در بیان توانمندی های کشور و مشکلات کمک کند، از جمله عکس، فیلم و ...

طیبی یادآور شد: من به عنوان یک فناور از سال ۱۳۵۸  در جهاد دانشگاهی بودم خیلی اعتقاد داشتم که عکس در نشان دادن توانمندی‌هایمان موثر است اما فکر می کردم همه این اتفاق در خرید یک دوربین خوب و عکاسی توسط یک عکاس خوب امکان پذیر است اما فهمیدیم که دوربین حل کننده مشکل نیست و حتما باید یک عکاس صنعتی خوب داشته باشیم تا عکاسی صنعتی را درک کند و ما هم از یک عکاس صنعتی حرفه‌ای استفاده کردیم و زیباترین کاتالوگ‌ها را تولید کردیم.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به نقش هنر در معرفی توانمندی‌های صنعتی و فناوری توضیح داد: فیلم صنعتی هم همینطور است و می تواند خیلی خوب به بیان دستاوردها و توانمندی ها بپردازد و فهمیدیم که فیلمبردار، فیلمنامه نویس و کارگردان هم باید در صنعت غرق باشند تا  بتوانند بیان خوبی داشته باشند. این جنبه مثبت کار هنر است که بسیار ارزشمند است. در بیان کاستی‌ها هم هنر می‌تواند بسیار نقش موثری داشته باشد، ما مشکلی در زمینه توسعه علمی و فناوری نداریم اما کاستی هایی داریم که باید رفع شوند و هنر با زبان فیلم، خیلی خوب می‌تواند این کارها را بیان کند. ما هنوز در کشور استراتژی توسعه صنعتی نداریم، زیرساخت پیشرفت هر کشور استراتژی توسعه صنعتی است که بر پایه مزیت‌های بومی تحقق پیدا می کند و باید فهم فناوری در این زمینه داشته باشیم. همچنین می توانیم خلق مزیت کنیم، الکترونیک و آی تی خلق مزیت است. در این زمینه ما مشکل داریم و استراتژی توسعه صنعتی نداریم و این مسئله باید به شکلی بیان شود. علاوه بر جهاد دانشگاهی، معاونت علمی و فناوری پای این کار آمده است و اقدامات خوبی هم انجام شده است.

مدیر جهاد دانشگاهی ادامه داد: عدم خودباوری مدیران و کارشناسان یکی از مشکلات جدی ماست که آسیب‌های جدی به این مسئله می زند. باید روی این مسائل کار شود و به مردم هم آگاهی زیادی داده شود. فکر می‌کنم که با زبان فیلم خیلی خوب می‌شود مسایل و مشکلات را برطرف کرد و برنامه‌ریزان این حوزه می توانند تعیین کنند که چه زمانی هنر می تواند وارد میدان شود و مردم را قانع و آگاه کند تا از محصولات خوب ایرانی استفاده کنند. یکی از مشکلاتی که ما در کشور داشتیم این است که خیلی از مسایل و موضوعات شفاهی هستند. در حوزه صنعت و فناوری بسیاری از خاطرات شفاهی وجود دارند که می‌توانند در قالب فیلم عرضه شوند، البته ما می دانیم این فیلم ها خیلی مورد حمایت عمومی قرار نمی گیرد و باید از فیلمساز توسط مسئولان و مدیران حمایت شود، ما در حد توان خود با برگزاری این جشنواره تلاش کردیم تا حمایت خود را از شما هنرمندان انجام دهیم و امیدواریم مدیران هم در زمینه کمک کنند.

در ابتدای این مراسم بهزاد رشیدی، دبیر جشنواره "فردا" ضمن خیر مقدم به حضار گفت: در این دوره از جشنواره خوشبختانه شاهد حضور پرشور شما هنرمندان فیلمساز و عکاس از یک سو و مدیران و کارگزاران صنعت و فناوری کشور از دیگر سو بودیم که با ارائه آثار خودتان، محتوای جشنواره را به لحاظ تعداد و کیفیت آثار برجسته کردید، همچنین در ایام برگزاری جشنواره حضور گرم و پرشوری داشتید.


او ادامه داد: چهره‌های خندان شما جشنواره و کیفیت برگزاری آن را تایید می‌کرد و سه روز گذشته را برای ما و جشنواره فردا باشکوه کرد و خستگی را از تن ما گرفت و انرژی ستاد برگزاری جشنواره را مضاعف کرد. از همراهان و حامیان جشنواره که با کمک آن‌ها توانستیم این رویداد را برگزار کنیم تشکر می‌کنم، غیر از این مراکز، آنطور که انتظار داشتیم سایر مدیران صنعت و فناوری و مدیران روابط عمومی حضور گرم و محسوسی در ایام جشنواره و برنامه‌های آن نداشتند و این برای ما ناباورانه بود. (همه را دعوت میکردیم، همه مشغله داشتند و بی فرصت.) در صورتی که حضور این عزیزان و دیدن آثار جشنواره و شناسایی و گفتوگو با هنرمندان، میتوانست برای آنها بسیار کاربردی و آموزش دهنده باشد.

دبیر جشنواره فیلم صنعتی گفت: امیدواریم این نگاه‌های سنتی و روزمره کمتر شود و این مدیران با همکاری، توان و سرمایه بالای هنرهای فیلم و عکس که توسط این جشنواره به میدان آمدن همت کنند و از اتلاف سرمایه‌ها و پول این کشور با تولیدات هنری بی‌کیفیت و یکبار مصرف بپرهیزند و در عوض سطح تولیدات هنری خودشان را ارتقاء دهند و ان شاالله آثاری تولید کنند که متناسب با شان صنعت و فناوری ایران باشد و هم دستاوردها و فعالیت هایشان را درست معرفی کند و هم خودباری و غرور ملی را در جامعه زنده کند.

 وی ادامه داد: امیدواریم مدیران صنعتی ما به این باور برسند که فیلم صنعتی، مشخصا یک آگهی تبلیغاتی، یک محصول سطحی ارتباطی و یا یک گزارش تلویزیونی نیست.فیلم صنعتی یک نگاه خلاق و هنرمندانه به یک تولید یا فعالیت صنعتی و فناوری است. این جشنواره تلاش میکند ظرفیت بالای هنرهای تصویری را به میدان بیاورد و فضای گفت و گو و همکاری را میان هنر و صنعت فراهم کند تا در این فضای تعاملی، تولیدات هنری با کیفیت در مورد صنعت و فناوری بیشتر شوند. این تولیدات در جشنواره فردا و حتی در سایر جشنواره‌های داخلی و خارجی حضور یافته و به درخشند و در بسترهایی همچون سینما، تلویزیون، فضای مجازی، محیط های آموزشی و فضاهای صنعتی به نمایش عمومی دربیایند و بازتابی نقادانه، روشنگرانه و معرف سرمایه ها و توانمندی های جمهوری اسلامی باشند.

بهزاد رشیدی در پایان سخنانش گفت: یقین داریم تلاش‌های جهاد دانشگاهی هنر در قالب این جشنواره، بی شک به بار خواهد نشست و همگان شاهد ثمرات این کوشش ها خواهند بود. همچنین لازم می‌دانم از مشارکت و همکاری همه کسانی که در این راه ما را یاری کردند و به ویژه از زحمات تک تک همکاران جوان، هنرمند و خلاق حاضر در دبیرخانه جشنواره سپاسگزاری می‌کنم.

جمشید جعفرپور، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هم با حضور در جایگاه بیان کرد: ما خوشحالیم که جهاد دانشگاهی در زمینه برگزاری این رویداد پیشگام شده است، ما حتما به تقویت و توسعه چنین فعالیت‌هایی نیاز داریم. ما به شدت نیازمند توسعه این فناوری هستیم. جامعه امروز ما در شرایط تحریم است و باید به بازارهای جوامع دیگر دست پیدا کنیم، 15 کشور در همسایگی ما حضور دارند که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را وارد می‌کنند اما ما بازار آن ها را در اختیار نداریم. همواره شنیده‌ایم که محصولات ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار هستند اما بسته بندی خوبی ندارند، در حالیکه سایر کشورها کالاهای بی‌کیفیت خارجی را به دلیل بسته بندی مناسب خریداری می‌کنند.
او تاکید کرد: همین فعالیت می‌تواند شغلی پردرآمد باشد در صورتیکه صاحبان کالا و سرمایه برای آن هزینه کنند، ما با به کارگیری این هنر می توانیم بسیاری از مشکلات و تحریم ها رفع کنیم. ما می‌توانیم محصولات مختلف خود را از طریق هنر به درستی عرضه و معرفی کنیم و از پس مشکلات بربیاییم. نیاز است که آموزش این حوزه را در رشته‌های دانشگاهی هم انجام دهیم. 

در ادامه مراسم پایانی جشنواره فیلم صنعتی با معرفی هیات داوران بخش عکس؛ یدالله ولی زاده، داریوش کیانی، مجتبی آقایی، فرهود حقی و امید پورآذر برای اهدای جوایز روی صحنه حاضر شدند.

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی یک میلیون تومانی در بخش تک عکس صنعتی به مرتضی نورمحمدی اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی یک و نیم میلیون تومانی در بخش تک عکس صنعتی به نیما ابوالقاسمی تعلق گرفت.

رتبه اول: تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش تک عکس صنعتی به محمد خیاطی اهدا شد.


سپس نوبت به بخش مجموعه عکس صنعتی رسید و جوایز این بخش به این ترتیب اهدا شد: 

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمد مهدی کشاورزی تعلق گرفت.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به مسعود بهاری اهدا شد.

رتبه سوم: تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمد قورچیان رسید.

در ادامه برگزیدگان تک عکس تبلیغاتی بدین ترتیب معرفی شدند:

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهشید زارع کاریزی اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به حامد فخاران تعلق گرفت.

رتبه اول: تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی به سیدحسین اشرف السادات اهدا شد.

سپس نوبت به اعلام برگزیدگان بخش مجموعه عکس تبلیغاتی رسید که برگزیدگان به این شرح هستند: 

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به حمیدرضا سبزه علی رسید.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به پریسا نارنجی تعلق گرفت.

رتبه اول: تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به سیدمهدی یداللهی تقدیم شد.

 در بخش تک عکس تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمدعلی پورشکوری اهدا شد.

در بخش مجموعه عکس هم تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به حمیدرضا امیدبخش رسید.

بخش دیگر این مراسم به اهدای نشان انجمن کارگردانان سینمای مستند رسید و به همین منظور بابک بهداد و پریسا عشقی برای اهدای این نشان روی صحنه حضور پیدا کردند و پس از قرائت بیانیه، نشان انجمن و لوح تقدیر بهترین کارگردانی را به حمید علیداد و باقر سروش برای فیلم  «قوس الکتریکی» اهدا کردند.

در ادامه نوبت به معرفی جوایز بخش فیلم جشنواره صنعتی "فردا" رسید و در بخش بهترین فیلم مستند از نگاه دانشجویان، تندیس و لوح تقدیر به الهام معروفی برای فیلم «330 سی سی خاطره» رسید.

دیپلم افتخار این بخش به بهرام عظیمی برای فیلم «سیم ششم» تعلق گرفت.

در ادامه مراسم پایانی جشنواره فیلم صنعتی، پرویز کرمی، مدیر ستاد فرهنگی اقتصاد دانش بیان با تشکر از مسئولان و هنرمندان حاضر در این جشنواره گفت: چهار هزار و ۵۰۰  شرکت دانش بنیان کجا باید دیده شود و چه کسی باید آن‌ها را معرفی کند؟ ۱۸۰  مرکز نوآوری سوژه خوبی برای عکاسان و هنر صنعت سینمای ما نیست؟ شتاب دهنده‌هایی که امروز شکل گرفتند و در حوزه های فرهنگ و هنر و صنایع خلاق از جمله سینما فعالیت می‌کنند. ما امروز به همت جوانان دانشجو و اساتید حوزه های مختلف به نوآوری کارخانه های خود پرداخته ایم.

او ادامه داد: همچنین در حوزه استارتاپ‌ها توانستیم قدم های موفقی برداریم، ما در مسیر استارتاپ‌های پیشرفته گامهای جدی برداشتیم، چه کسی باید این پیشرفت را به جامعه منتقل کند؟ در چنین رویدادهایی و با تفاهم با هنرمندان می توانیم به این زمینه دست پیدا کنیم. 

در ادامه نوبت به معرفی برگزیدگان بخش فیلم‌های دانشجویی رسید و تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی به ناصر ناصرپور برای فیلم «دسترنج» اهدا شد.

دیپلم افتخار این بخش هم به عابدین محمدی برای فیلم «چرخش» و سید صفی الله حسینی برای فیلم «سرتیفیکیت» تعلق گرفت.

در بخش فیلم های تبلیغاتی، تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی به مرتضی پایه شناس برای فیلم «بلوک زنی» اهدا شد.

سپس در بخش پویا نمایی (گرافیک متحرک) برگزیدگان بدین ترتیب معرفی شدند:

تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی به مهدی خرمیان به فیلم «سوزن بان»  تعلق گرفت.

تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی جایزه ویژه هیات داوران به بهرام عظیمی برای فیلم «سیم ششم» رسید.
همچنین دیپلم افتخار این بخش به علی نیکوکار برای فیلم «مجتمع شهید مدرس» رسید.

در ادامه این مراسم نوبت به اعلام برگزیدگان بخش مجموعه مستندهای تلویزیونی رسید.

تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی به وحید فرجی برای فیلم «مسیر نو» تعلق گرفت.

تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی جایزه ویژه هیات داوران به حسام اسلامی برای فیلم «غرامت» رسید.

دیپلم افتخار این بخش به احمد شفیعی برای «نبرد امواج» رسید.

سپس بیانیه هیات داوران بخش فیلم جشنواره فیلم و عکس صنعتی با محوریت تنوع آثار و ارتباطشان با سال حمایت از تولید ملی قرائت شد و برگزیدگان به این شرح معرفی شدند:

تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی به سید مجتبی خیام الحسینی برای فیلم «در کنار هم» و محمد اسکندر زاده برای فیلم «شور شیرین» اهدا شد.

تندیس و لوح تقدیر بهترین تهیه کنندگی به یاسر طالبی برای فیلم «کاغذ یک درنگ مچاله» تعلق گرفت.دیپلم افتخار این بخش به سید وحید حسینی نامی  برای فیلم «کل به جز» رسید.

در بخش دیگر جشنواره سه نشان پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» به محسن استادعلی، مهدی مطهر و صادق سکری از مستندسازان اهدا شد.

سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن سخنران دیگر این مراسم بود که گفت: فکر می کنم اسم راه آهن، قطار، ریل، کوپه، ایستگاه و... کلمات و واژه‌های آشنایی برای اهالی هنر است، راه آهن را می‌توان عرصه تلفیق هنر و صنعت نامید. راه آهن در کشور عزیز ایران از سال ۱۲۲۷ حضور داشته است. در طول تاریخ راه آهن در ایران ما شاهد تلاش و پژوهش گسترده در این حوزه بودیم.

او ادامه داد: در این سال‌ها توجه جدی از طرف مسئولان عالی نظام به این عرصه صورت گرفته و در راس فعالیتهای دولت قرار داد. به تازگی هم شهرهای دیگری هم به شبکه ریلی پیوستند و طرح قطار سریع السیر تهران، قم و اصفهان در دست اجراست که با بهره‌برداری از آن اتفاقی نو در حوزه راه آهن رخ میدهد. ما با استفاده از نقطه نظرات مسافرانی که از خطوط راه آهن استفاده میکنند از سرمایهها و داشته‌های خود بهره میبریم. راه آهن سراسری ایران توسط یونسکو در حال ثبت جهانی است و مراحل نهایی آن در حال انجام است و نمایندگان این سازمان بازدیدهای نهایی را انجام دادند.

رسولی همچنین گفت: راه آهن، ایستگاه و خطوط ریلی ما تنها به ثبت نمیرسند بلکه تمامی اماکن تاریخی، روستاها، ریل ها و ... به ثبت میرسند. ما در راه آهن جمهوری اسلامی ایران به بخشهای فرهنگی و هنری جامعه بسیار توجه داریم و سالانه حدود ۳۰ میلیون نفر هم مسافر داریم. همچنین با سازمانها، کارآفرینان بزرگ کشور ارتباط تنگاتنگ داریم و تا به حال دو جشنواره فیلم و عکس برگزار کردیم که دستاورد ارزشمندی بوده است و توانسته محصول مناسبی را در اختیار هنرمندان قرار دهد.

همچنین در بخش فیلم‌های موضوعی ویژه برگزیدگان بدین ترتیب معرفی شدند:

تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی به نرگس رستمی معز  برای فیلم «دیده بان» رسید.

تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی به جواد وطنی  برای فیلم  «ورس» اهدا شد.

همچنین دو دیپلم افتخار این بخش به محمد دهستانی  برای فیلم  «نظر» و رضا شیخلانی برای فیلم  «قطار اندیمشک» اهدا شد.


لوح تقدیر بخش عکس های موضوعی هم به حسین جوادی و رسا قوام شهیدی اهدا شد.

در مراسم پایانی جشنواره فیلم صنعتی "فردا" سید مهدی طباطبایی‌نژاد مدیر اداره نظارت و ارزشیابی، حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مسعود نجفی دبیر سابق جشنواره فیلم صنعتی و مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی، مرتضی رزاق کریمی از مدیران مرکز گسترش و... حضور داشتند.

 

خبرگزاری ایسنا

واژه‌های کلیدی:  صنعتی, تبلیغاتی,
تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۷/۱۵