binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

گشتی در نمایشگاه «طهران» در برج میلاد: نمایشگاه‌های عکس را از گالری‌ها بیرون بیاوریم

به مناسبت فرا رسیدن هفته تهران، نمایشگاه عکس «طهران» از حمید فروتن عصر جمعه ( ۱۲ مهر ماه) در برج میلاد تهران افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، در نمایشگاه «طهران»، ۳۰ فریم عکس از موضوعات مختلف تهران به مدت یک هفته تا تاریخ ۱۸ مهر ماه به نمایش درمی‌آیند. این نمایشگاه در فضای باز محوطه برج میلاد برپاست و عکس‌ها در ابعاد دو در سه چاپ شده‌اند.

در لابه‌لای عکس‌های نمایشگاه طهران، تصاویری از بناهای قدیمی پایتخت به چشم می‌خورد که در کنار به رخ کشیدن زیبایی معماری‌ها، به نوعی نقد میزان خسارت وارد شده به این مکان‌های تاریخی هم به حساب می‌آید.

در افتتاحیه نمایشگاه طهران که با حضور احمد مسجد جامعی، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران همراه بود، او از عکاسان خواست تا با تشکیل یک هسته‌، فضای نمایشگاهی عکس با رویکرد تهران را در طول سال هم داشته باشند.

مسجدجامعی ادامه داد: در بسیاری از مناسبت‌ها برج میلاد را به عنوان نماد تهران معرفی می‌کنند، پس قطعا جایی که نماد تهران است در هفته‌ی تهران باید بیشترین کار را داشته باشد. عکس‌های آقای فروتن گزارشی از نقاط مختلف تهران است. او در بیش از صد تهران‌گردی همراه ما بوده و شاید در هر تهران‌گردی ۱۰ جا و هزار نقطه تهران را از نزدیک دیده است. او جاهایی را دیده که شاید عکاسی از آنجا به راحتی برای دیگران میسر نباشد. حال اگر دوستان همت کنند شاید بتوانند یک آلبوم از این عکس‌ها به روایت یک عکاس معاصر که همه جای تهران را دیده است، داشته باشند.

او سپس توضیح داد که منظور از همه جای تهران، این است که عکاس تنها طبیعت یا معماری تهران را ندیده، بلکه مشاغل یا مناسبت‌های مختلف آن را هم دیده است.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: ویژگی یک عکاس تهران‌گرد این است که همه چیز تهران را مانند فضای سبز، هنر، بنا و ... با مردم می‌بیند؛ یعنی همه چیز صرف بنا یا طبیعت نیست، بلکه بخشی از کار است. با حذف مردم از این سبک عکاسی باعث بی‌معنا شدن کار می‌شویم. به همین جهت شاید این رویکرد نو باشد. مثلا اساتید بزرگوار ما طبیعت را ترسیم کرده‌اند ولی همه چیز صرف طبیعت بوده است. گاهی اوقات نیز در برخی از عکس‌های شهری می‌بینیم که در آنها انسان وجود ندارد و اگر هم هست افراد خاصی هستند؛ مثلا خانم‌هایی را می‌بینیم که شباهتی به آنهایی که در کوچه و خیابان می‌بینیم ندارند. می‌توانیم تهران را با معضلاتی مانند اعتیاد یا حادثه پلاسکو به تصویر بکشیم یا با اتفاقات مثبتی مانند نوروز، چهارشنبه سوری. ۵۲ مناسبت در تهران داریم که عکاسان می‌توانند با توجه به آنها تهران را به نمایش بگذارند.

حمید فروتن ـ عکاس مجموعه طهران ـ هم درباره این نمایشگاه به خبرنگار ایسنا گفت: قرار شد به مناسبت هفته تهران نمایشگاهی از خود تهران داشته باشیم. هر روز از هفته تهران‌ مناسبت‌های مختلفی دارد که من از آن مناسبت‌ها حدود ۳۰۰ فریم عکس داشتم و از بین آنها با توجه به موضوعات اعلام شده، ۳۰ اثر را انتخاب کردم و در نمایشگاه قرار دادم.

او درباره علت برگزاری نمایشگاه در فضای باز برج میلاد بیان کرد: اینجا یک فضای عمومی است و گردشگران و مردم تردد زیادی دارند؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم آثار را در یک گالری محیطی به نمایش بگذاریم. اینجا برای برگزاری نمایشگاه در فضای باز جای مناسبی است. من معتقدم باید نمایشگاه‌های عکس را از گالری‌ها بیرون بیاوریم؛ چون گالری‌ها مخاطب خاص دارند و باید بتوانیم این فرهنگ را که مردم به دیدن آثار هنری روی بیاورند جا بیندازیم و منتقل کنیم. آثار هنری حتما نباید در گالری‌ها باشند و می‌توان در فضاهای عمومی مثل مترو هم قرار بگیرند. از طرفی چون برج میلاد نماد تهران است، بهترین جا برای نمایش عکس‌های تهران است.

خبرگزاری ایسنا

واژه‌های کلیدی:  طهران, تهران, حمید فروتن, میلاد, برج
تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۷/۱۳