binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

در نشست خبری جشنواره عکاسی نورنگار مطرح شد: فرهنگ شهری به روستاها نفوذ پیدا کرده است

نشست خبری ششمین جشنواره عکاسی نورنگار صبح امروز با حضور داوران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مسعود افشانی (دبیر جشنواره) با اشاره به آنکه عنوان کلی این جشنواره ایران من است، گفت: از کلی گویی در جشنواره پرهیز می‌کنیم و سعی داریم به عکاسی توجه داشته باشیم. ارتقای دانش و هنر عکاسی از اهداف اولیه بوده و تعهد فرهنگی مدنظر است.

او ادامه داد: این دور از جشنواره رقابتی است و جوایز خوبی هم دارد. ششمین دور از جشنواره نورنگار نیز در دو بخش اصلی و جنبی برگزار می‌شود.

افشانی یادآور شد: بازارچه‌های سنتی و محلی موضوع اصلی و زندگی روستایی موضوع بخش جنبی است چراکه بازارها علاوه بر موضوعات اقتصادی مسائل فرهنگی نیز در آن جریان دارد و به لحاظ فرهنگی و هنری بسیار مهم است. در حوزه زندگی روستایی نیز همه جوانب آن مدنظر است.

دبیر جشنواره نورنگار خاطرنشان کرد: در بخش اصلی امکان ارسال 8 قطعه عکس و در  بخش جنبی امکان ارسال مجموعه عکس از ۴ تا ۶ عکس و البته تک عکس فراهم است. که نوشتن استیتمنت الزامی است. ضمن آنکه دوست داریم عکسهای نو و جدید به جشنواره ارسال شود. تمام قوانین داوری در فراخوان ذکر شده.

به گفته او، تورهای آشنایی و فضای روستایی برگزار خواهد شد که نخستین سفر به صورت رایگان به خوانسار است. کارگاه‌های آموزشی هم رایگان خواهد بود. کتاب جشنواره در تعداد محدود چاپ خواهد شد اما فایل آن برای دانلود گذاشته می‌شود.

علیرضا کریمی صارمی (داور) هم گفت: در برهه‌ای قرار داریم که با مشکلات زیادی روبه رو هستیم که بیشتر آن را به تحریم‌ها ارتباط می‌دهیم. پرداختن به بحث فرهنگ و هنر در این برهه زمانی اهمیت دارد.

او با اشاره به انتخاب موضوع بازار برای این دور از جشنواره گفت: نقش بازار در جامعه ایران همیشه زبانزد و جامع بود. همچنان هم نگاهی جامع شناسانه، فرهنگی، اقتصادی به آن وجود دارد.

صارمی خاطرنشان کرد: با برگزاری کارگاه‌های آموزشی ارکان مختلف بازار را عکاسی خواهیم کرد. در عین حال روستاها نیز با نفوذ فرهنگ شهری روبه‌رو هستند. در حال حاضر شاهد ویلاسازی‌های متعدد هستیم که مشکلات زیست محیطی متعددی دارد.

امیرعلی جوادیان (داور) تصریح کرد: دغدغه فرهنگی با سمت فرهنگی در کشور ما متفاوت است. ایران کشوری خارق‌العاده است. یکی از کاوشگری‌ها در بازارهاست. فرهنگ صداقت و امور خیریه تحولات سیاسی و حتی مراکز مذهبی هستند.

او ادامه داد: وجه تمایز هنر ایرانی آن است که کاربردی و برای تعالی انسان است. برج ایفل فقط برای عکاسی است اما سی و سه پل علاوه بر آنکه یک اثر هنری است کاربردی هم هست.

جوادیان افزود: تمام رشته‌های هنری ایران به دنبال ایجاد آرامش در انسان هستند. در روستاها با فرهنگ و هنر بومی روبه‌رو هستیم. در بازارها من با ظهور هنرهای متعدد همراه هستیم این‌ها باید دیده و ثبت شوند. عکاسان می‌توانند نادیدنی‌ها را دیدنی کنند.

 

خبرگزاری ایلنا

واژه‌های کلیدی:  نورنگار
تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۷/۱۵