binder

انجمن عکاسی میراث فرهنگی

Cultural Heritage Photography Society of Iran

مهدی منصوری : خلق مدیوم‌های جدید با عکس/ دغدغه‌های ابدی انسان تصویر شد

مهدی منصوری معتقد است درونمایه نمایشگاه «ابر انسان» همان دغدغه‌های ابدی و ازلی مثل عشق و مرگ است که انسان‌ با آن درگیر است و او را به چالش می‌کشند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه عکس و چیدمان روی آینه مهدی منصوری با عنوان «ابر انسان» از جمعه هشتم آذر در گالری گلستان برپا شده است و تا ۱۳ آذرماه ادامه دارد.

مهدی منصوری هنرمند عکاس درباره این نمایشگاه که سه سال زمان برده است، به خبرنگار مهر گفت: در نمایشگاه «ابر انسان» از عکس برای خلق مدیوم‌های جدید بهره گرفتم و سعی کردم با تجربه‌گرایی، آثاری خلق کنم که جنبه هنری داشته باشند. «ابر انسان» را با الهام از رویکرد هنری متیو بارنی و جکسون پولاک خلق کردم.

وی بیان کرد: درونمایه آثار این نمایشگاه همان دغدغه‌های ابدی و ازلی مثل عشق و مرگ است که انسان‌ با آن درگیر است و او را به چالش می‌کشند، در عین حال این آثار بشارت می دهد انسان می‌تواند به حدی برسد که قائم به ذاتش باشد.

منصوری درباره بهره از فیگور برخی شخصیت ها در آثارش توضیح داد: از شخصیت های شناخته شده هنرهای تجسمی که تاثیر بسیاری بر من داشتند، چون لیلی گلستان، علیرضا سمیع آذر، الناز شاکردوست، پویا آریانپور، صنم حقیقی و حوری قویمی در عکس و چیدمان های نمایشگاه استفاده کردم، البته فیگور این شخصیت ها چنان در فرم آثار غرق است که مخاطب برای یافتن هر یک باید در هر اثر جستجوگری کند.

وی همچنین درباره اینستالیشنی که در ویترین گالری گلستان چیده شده و برای نمایش آن هر شب ساعت ۱۹ چراغ های گالری گلستان به مدت نیم ساعت خاموش می شود، عنوان کرد: این اثر روایتی معناگرا از کهکشان ابر انسان است که به چرخش و گردش در می‌آید.

این هنرمند جوان درباره استفاده از آیینه در آثارش گفت: آینه را همیشه دوست دارم و در کارهایم بوده است. آینه برای من مفهوم عمیقی دارد؛ وقتی آدم‌ها روبروی همدیگر قرار می‌گیرند همانند آینه هستند. مولانا می‌گوید بهترین کاری که یک دوست می‌تواند بکند این است که صاف و بدون قضاوت و حسادت جلوی شما بایستد تا یک آینه شود که شما خودتان را ببینید. در آثار من همه تصویرها روی آینه است و وقتی تصویرها پاک شود آینه می‌ماند که مهمترین موضوع برای من همین است.

وی در پایان به نقش تاثیرگذار لیلی گلستان به عنوان مدیر گالری و حامی هنرمندان جوان در مسیر هنر نیز اشاره کرد.

در بخشی از استیتمنت نمایشگاه «ابر انسان» نوشته شده است: «سال ۲۰۲۱ لئو در مقام یک شمن ظاهر می‌شود. اتفاق‌های عجیب و غریب و دوبار تجربه نزدیک به مرگ او را به این مرحله از زندگی‌اش رسانده است. او تبدیل به ابر انسانی شده است که نه زن است و نه مرد. نه حیوان است و نه انسان وار ولی عین حال از تمام نوانایی‌های آن‌ها برخوردار است. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی او را تبدیل به موجودی نامیرا کرده که توانایی‌های خارق‌العاده‌ای دارد اما همچنان عواطف و احساساتش همچون تاثیر سیارات بر زمین بر قلب او حاکم هستند و هر لحظه با انعکاسی تازه نقشی جدید خلق می‌کنند. او با این سیارات محصور شده است که گویا اگر بتواند فراسوی این احساسات و افکار را ببیند آگاه می‌شود که نظاره‌گر خویشتن است.»

نمایشگاه «ابر انسان» تا چهارشنبه ۱۳ آذر ماه در گالری گلستان به نشانی دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ دایر خواهد بود.

 

خبرگزاری مهر

واژه‌های کلیدی:  مهدی منصوری, جکسون پولاک, مولانا
تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۹/۱۱